Okręgowy Klub Młodego Nauczyciela
Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Śląski

XIII Zlot Młodych Nauczycieli ZNP już za nami!

15 października 2017

23 września przedstawiciele Klubów Młodego Nauczyciela ZNP spotkali się po raz XIII na Ogólnopolskim Zlocie Młodych Nauczycieli ZNP. Tym razem spotkaliśmy się w Ustroniu, a swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele 8 okręgów. W ramach zlotu odbyła się konferencja pod hasłem Młody nauczyciel a tzw. „dobra zmiana” w oświacie. Wysłuchać mogliśmy ciekawych wykładów.

Jak zawsze Zlot zakończył się przedstawieniem przesłania:

Znakiem dzisiejszych czasów są zmiany… Zmiany cywilizacyjne, kulturowe, społeczne, technologiczne. Edukacja to jeden z najważniejszych warunków tego rozwoju, więc i tutaj potrzebna jest zmiana. Zmiana oparta na rzetelniej diagnozie stanu oświaty, konsultacjach społecznych, analizie potrzeb podmiotów będących jej uczestnikami (ucznia, nauczyciela, rodzica) oraz dostosowana do sytuacji w kraju i zmieniającego się świata. Zmiana gwarantująca uczniom nowoczesną i skuteczną edukację, rodzicom poczucie bezpieczeństwa i zaufania, a nauczycielom możliwość samorealizacji i pracy w godnych warunkach. Realizowana obecnie tzw. „dobra zmiana” jest rewolucyjna pod każdym względem: wątpliwości budzi tempo jej wprowadzania, reforma nie proponuje rozwiązań, które będą gwarantem podniesienia jakości edukacji w Polsce. Powoduje chaos w szkołach, niepewność wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, nie ma uzasadnienia w wynikach badań, nie znajduje poparcia wśród ekspertów, ani środowiskach oświatowych.

Nauczyciele to jedna z najlepiej wykształconych i ambitnych grup zawodowych. Mimo braku zgody na tzw. „dobrą zmianę”, mimo podjętych prób przeciwstawienia się jej wprowadzaniu, nauczyciele pełni poczucia obowiązku, realizują jej założenia. Starają się przekazywać jak najlepiej swoją wiedzę uczniom mimo panującego chaosu. Historia pokazuje, że polski nauczyciel jest w stanie uczyć w różnych warunkach, dając uczniom szansę na sukces edukacyjny. Tym razem też podołamy naszym zadaniom, jednak jakim kosztem? I nie chodzi tu jedynie o koszt finansowy reformy. Czas i energię, jaką nauczyciele poświęcą na wdrożenie „dobrej zmiany”, mogliby zainwestować w swoich uczniów.

My młodzi nauczyciele, członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, będziemy głośno wyrażać swoje niezadowolenie wobec tzw. „dobrej zmiany”. Mamy prawo i obowiązek do wyrażania swoich opinii i poglądów. Nie pozwólmy by nieprzemyślanymi decyzjami jeszcze bardziej deformować system oświaty, pozbawiać nas niezależności zawodowej, wprowadzać w błąd opinię publiczną, rodziców i uczniów. Dołożymy starań, by zjednoczyć środowisko nauczycielskie, jednym głosem mówić o ważnych dla oświaty sprawach i wspólnie bronić polskiej szkoły przed szkodliwymi zmianami.