XII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli w Chorzowie

21 października 2016

17 września 2016 roku odbył się XII Zlot Młodych Nauczycieli. Zlot tym razem odbył się w Chorzowie w Śląskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, a organizacji podjęły się kol. Ewa Niedbała – prezes oddziału w Chorzowie oraz kol. Jadwiga Niedbała – przewodnicząca chorzowskiego Klubu Młodego Nauczyciela. Tegorocznemu spotkaniu młodych nauczycieli towarzyszyło hasło „Tradycja i nowoczesność w pracy młodego nauczyciela”. Podczas konferencji uczestnicy wysłuchać mogli trzy referaty. Pierwszy zabrał głos kol. Krzysztof Baszczyński – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy historia i tradycja Związku Nauczycielstwa Polskiego może być dziś inspiracją dla młodego działacza związkowego?” Kolejny referat zatytułowany „Po co nauczycielom etyka?” przedstawiła kol. Dorota Obidniak – koordynator ds. polityki międzynarodowej  Zarządu Głównego  ZNP. Wysłuchaliśmy także kol. Jadwiga Aleksandra Rezler – Prezes Okręgu Śląskiego. „Wizerunek młodego nauczyciela i związkowca” to temat przedstawiony przez nią. Na koniec członkowie KMN oddziału w Chorzowie przedstawili dwuczłonową prezentacją pokazując jak ucząc o tradycji wykorzystują nowoczesne media. Kol. Piotr Płonka zaprezentował metody, formy i środki, które wykorzystuje pracując z młodzieżą na historii, wiedzy o kulturze i wiedzy o społeczeństwie. Kol. Artur Jadwiszczok i kol. Dorota Kandzia sprawdzili jak goście z całej Polski radzą sobie z gwarą śląską, a wykorzystali do tego telefony komórkowe. Oprócz znakomitych prelegentów konferencję swoją obecnością uświetniło wielu wspaniałych gości: pan Wiesław Ciężkowski – zastępca prezydenta miasta do spraw społecznych, pani Bożena Karpińska – zastępca przewodniczącej Komisji Edukacji UM Chorzów, pani Beata Kabza – dyrektor Wydziału Edukacji UM Chorzów, pan Stefan Janta– zastępca dyrektora Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie, który jednocześnie pełnił funkcję gospodarza. Mieliśmy również przyjemność gościć członków prezydium ZG ZNP kol. Wandę Kołtunowicz – prezes Okręgu Świętokrzyskiego, kol. Wandę Sobiborowicz –prezes okręgu opolskiego oraz kol. Janusza Kozińskiego – prezesa okręgu warmińsko – mazurskiego. Konferencję zakończyło przesłanie Zlotu, które przedstawiła kol. Aneta Mastalerz – przewodnicząca Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela. W przesłaniu młodzi nauczyciele zwrócili uwagę, że „…w dobie ciągłych zmian, niepewnej sytuacji oświaty – ucznia i nauczyciela,  zmuszeni jesteśmy do ciągłego poszukiwania rozwiązań. Patrzenie jedynie w przeszłość lub przyszłość nie zapewni sukcesu polskiej oświaty. Jako młodzi nauczyciele zobowiązani jesteśmy do pracy w duchu poszanowania tradycji, korzystania z dobytku przeszłości, uczenia się na błędach i naśladowania wzorów, ale także efektywnego wykorzystania osiągnięć nowoczesności – nowych technologii, nowatorskich myśli pedagogicznych, ciągle rozwijających się metod i form pracy”. Druga część zlotu pozwoliła uczestnikom na integrację, rozmowy, wymianę doświadczeń i odrobinę rozrywki. Najpierw uczestnicy zlotu obejrzeli seans „Światy niemożliwe” w Planetarium, później wzięli udział w biesiadzie na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego, poprowadzonej przez sekcję artystyczną chorzowskiego oddziału ZNP, której przewodniczy kol. Agnieszka Pluta. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy w przyszłym roku, tym razem do Ustronia.