Wizyta Studyjna w Berlinie absolwentów Akademii Młodego Związkowca

31 sierpnia 2017

Wakacje to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli, jednak część z nas wykorzystuje ten czas aktywnie. W dniach 7 – 11 lipca grupa 12 młodych nauczycieli z całej Polski, absolwentów zeszłorocznej edycji Akademii Młodego Związkowca wzięła udział w wizycie studyjnej w Berlinie. Okręg Śląski reprezentowała kol. Jagoda Niedbała.

Zatrzymaliśmy się w ośrodku szkoleniowym związku zawodowego IG Metall (IG Metall Bildungszentrum Berlin). W trakcie wizyt spotkaliśmy się z młodymi nauczycielami GEW Berlin odwiedzając ich siedzibę, odwiedziliśmy zespół szkół (szkoła podstawowa i przedszkole) Möwensee-Grundschule, spotkaliśmy się z przedstawicielem „ośrodka edukacji obywatelskiej” w Berlinie (Berliner Landeszentrale für politische Bildung), oraz uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez edukatorów IG Metall oraz kol. Dorotę Obidniak, która była organizatorem wyjazdu.

Wizyta studyjna dała możliwość wymiany doświadczeń edukacyjnych i związkowych z kolegami z całej Polski, ale także z kolegami z Niemiec. Była to niepowtarzalna okazja do wyciągania wniosków, dzięki dostrzeżeniu zarówno podobieństw, jak i różnic w polskim i niemieckim systemie edukacyjnym oraz organizacji i działalności związków zawodowych.

Wyjazd pozwolił również zobaczyć Berlin, poczuć jego multikulturalną atmosferę.

Zdjęcia z wizyty dostępne w galerii.